Matematică
nicoletanicu
2016-04-13 02:35:48
Bunicul recoltează din seră 160 kg de roșii și le ambalează în mod egal în 8 lădițe. El păstrează pentru consum 3 lădițe cu roșii. Dacă 1 kg de roșii costă 4 lei, ce cumă de bani încasează bunicul?
Răspunsuri la întrebare
boghita
2016-04-13 08:21:04

pai imparte 160 la 8 si afli nunarul de ladite ,dupa scade din numarul de ladite cele pentru consum.stiind ca intr o ladita sunt 8kg iar un kg costa 4 lei faci numarul de ladite pt vanzare ori 8.ce iti va da inmulteste-l cu 4 si vei afla ce suma de bani incaseaza.

Adăugați un răspuns