Matematică
mafiagroazei
2016-04-08 17:36:33
Elena merge la piață cu 7 lei.Calculați câte kg de mere poate cumpăra ,dacă 1kg de mere costa 2,50 lei .Ce rest primește ?
Răspunsuri la întrebare
Milu64
2016-04-08 21:01:18

stim asa: pretul unui kg * cate kg vrem = pretul si stim ca pretul dorit este 7 lei si avem si pretul unui kg, deci: 2,5 * kg = 7 kg = 7/2,5 kg = 2,8

kercsovp
2016-04-08 21:02:33

Rezolvare ce rest primește ? 7-2,50 =4,50 sper ca team ajutat!

Adăugați un răspuns